Canada Goose’a Karşı Eylemler Gittikçe Büyüyor - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Canada Goose’a Karşı Eylemler Gittikçe Büyüyor

Son zamanlarda “Save Ralph” kısa filmi; moda endüstrisinde, hayvan kürkü kullanımına ve kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerine test edilmesine dikkat çekerek bu konulara karşı mevcut olan tepkiyi daha da arttırdı. Bu da hayvan kürkü kullanan veya kozmetik ürünleri hayvanlar üzerine test eden birçok markayı olumsuz yönde etkiledi. Bu etkilenen markalardan bir tanesi de ceketlerinin şapka kısmında süs olarak gerçek hayvan kürkü kullanan Kanadalı lüks moda markası Canada Goose oldu (The fur-Bearers, 2012). Aslında “Save Ralph” videosundan önce de Canada Goose hayvan kürkü kullanıyor olması sebebiyle çeşitli sorunlar yaşıyordu. Markanın dünyanın pek çok yerindeki şubelerinin önünde, hayvan hakları eylemcileri, markayı protesto ettiler. Eylemciler, sadece markayı protesto etmekle kalmayıp mağazaya giren ve alışveriş yapan bütün müşterilere karşı da tepki gösterdiler. Peki, hayvan kürkü kullanan bu kadar marka varken neden Canada Goose diğerlerine kıyasla daha fazla dikkat çekti ve konuşuldu?

Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA), Canada Goose’u Soho’daki ana mağazasında ve Saks Fifth Avenue’daki mağazasında protesto etti. Canada Goose kendi websitesinde, markanın bir kürk politikası olduğunu söylüyor. Fakat bu politika daha çok yanıltıcı bilgi vererek ürünlerini satabilmek üzerine odaklanmış durumda. Örneğin, internet sitelerinde Canada Goose, “kürk tedarikçilerinin, hayvanlara karşı bilerek herhangi bir kötü muameleye, ihmal edilmelerine veya kötü niyetle zarar görmelerine sebep olacak davranışa tolerans göstermediğini” belirtiyor. Fakat bu iddia doğru olamaz çünkü tedarikçiler, daha sürecin en başında bu belirtilen davranışlara sebep oluyor; hayvanları yakalayabilmek için kapan kullanıyorlar. Buna ek olarak marka, nesli tükenmekte olan hayvanları kullanmadıklarını belirtiyor çünkü zaten nesli tükenme tehlikesinde olan hayvanları kullanmak yasalara aykırı. Fakat her bir hedef hayvan için 10 tane kürkü kullanılmayacak hayvan öldürülüyor. Öldürülen bu hayvanlara kediler, köpekler ve nesli tehlikede olan hayvanlar da dahil. Markanın nesli tükenmekte olan hayvanları kullanmıyor oluşu, kurulan kapanlara yakalanmadıkları anlamına gelmiyor. Markanın savunduğu diğer bir nokta, kürk endüstrisinin Kanada’nın yerli nüfusuna mali anlamda destek olması. Ancak görülen o ki Kanada’nın %2’sinden az bir yerli nüfüsu kürk ticaretine dahil ve dahil olanlar da yılda 400 dolardan az bir miktar kazanıyor ki bu, Kanada kürk endüstrisinin yalnızca %1’i oluyor.

Canada Goose, Nisan 2020’de, 2022’den itibaren ürünlerinde kürk kullanımının durduracaklarını duyurdular. Bunun sebebi belki de markanın, bahsettiğim savunmalarına rağmen gerçeklerin bu savunmalarla örtüşmüyor oluşudur. Sizce Canada Goose’un ürünlerinde kürk kullanımını durdurması markayı nasıl etkileyecek?

Parmida Tekin

Parmida Tekin

Student Representative at Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore