Burberry Sürdürülebilirlik Girişimi - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Burberry Sürdürülebilirlik Girişimi

Kendine özgü ekose deseni ile tanıdığımız dünyaca ünlü Burberry markası, son yıllarda moda dünyası için birçok verimli faaliyete öncülük ediyor. İngiltere menşeli lüks moda markası Burberry’nin bu faaliyetlerine en güzel örnek, son zamanlarda kendisine koyduğu sürdürülebilirliğin sağlanması hedefi olabilir. Bu hedefi doğrultusunda Burberry, “Satılamayan Ürünlerin İmhası Yavaş Yavaş Yasaklanıyor” başlıklı haber yazımızda da değindiğimiz gibi pek çok büyük markanın uyguladığı yöntemler olan satılmamış ürünleri imha etmek ve satın alınan kumaşlardan üretim sırasında kullanılmayıp arta kalmış olanları boşa harcamak yerine döngüsel moda ekonomisine katkı sağlamaya karar verdi.  

2016 yılında İngiliz Moda Konseyi (BFC) ile ortaklaşa düzenlenen Burberry tasarım yarışması, öğrencilerin sektörler arası iş birliği fikrini keşfetmelerini sağlamıştı. Burberry’nin BFC ile yürüteceği yeni ortaklık girişimi ise fazla kumaş ve atık krizine çözüm olarak moda endüstrisinde sürdürülebilirlik farkındalığını arttırmaya yönelik olacak.

Burberry; üretimi sırasında kullanılmayan kumaşları –deadstock fabrics– ‘’ReBurberry Fabric’’ projesi kapsamında moda tasarım öğrencilerine bağışlayacak. Bu projedeki ortağı ise yukarıda belirttiğim gibi BFC olacak. Projenin altında yatan temel düşünce ve öğrencilere böyle bir kaynak sağlamaktaki asıl amaç; gelecek neslin ilgisini, eğilimini sürdürülebilir moda üzerine yoğunlaştırmak ve yaratıcılığını bu yönde geliştirmesini sağlamak gibi görünüyor.

Burberry’nin bağışlama sürecine BFC’nin katkısı nasıl mı olacak? BFC, bağışlanan kumaşların lojistiğini; Burberry’nin elinden çıkan kumaşların, moda tasarım öğrencilerine ulaşımına kadarki süreci, denetleyecek. Ortaklaşa yürütülen bu yeni proje aracılığıyla bağış lojistiği merkezileşecek ve öğrencilerin malzemelere kolaylıkla erişimini sağlayacak bir altyapı kurulmuş olacak.

2020 yılının başlarında Alexander McQueen markası, kullanılmayan kumaşlarını 14 farklı üniversitenin moda tasarım öğrencilerine bağışlayarak geniş bir endüstri girişiminin yolunu açmıştı. Burberry de bu yolu takip edip son lansmanında, öğrencilere sürdürülebilir bir kaynak sağlayacağını ve bu yolla öğrencilerin yeteneklerini, yaratıcılıklarını destekleyeceğini belirtti. Burberry’nin bu projesi, 120 milyar dolar kumaş malzemenin çöp olduğu gerçeğiyle yüzleşen diğer lüks moda markalarını da Alexander McQueen’in açtığı yolda ilerlemeleri konusunda cesaretlendirebilir.

Bağışlanan, bağışlanacak kumaşlar; Burberry markasının ayırt edici niteliğini taşımayıp üzerlerinde bu markaya ilişkin herhangi bir logo, işaret, yazı bulundurmuyor. Bu sayede moda tasarım öğrencilerinin kendi yeteneklerini ortaya koyan tasarımları ile Burberry’nin tasarımları, tüketici nezdinde karıştırılma riski doğurmayacağı gibi moda hukuku davalarına da konu olmayacak.

Burberry markasının kısa vadedeki planı, süreci her yönden test etmek ve bu mekanizmanın her yönden faydalı olduğuna kesin kanaat getirmek. Bu nedenle ilk aşamada pilot uygulama olarak ortaya çıkmış olan bu proje; hedeflenen verimin alınması halinde BFC aracılığıyla tanıtılacak, her büyüklükteki moda markası bu projeye katılmaya teşvik edilecek ve moda endüstrisi ile eğitimi arasında sistematik bir döngü yaratılacak.

Modayı çevre bilincine sahip bir endüstri olma yolunda ilerletmeyi amaçlayan bu ve benzeri girişimler; tanınmış moda markalarının da bu girişimlere katılması, bağış yapması ve yardıma hazır hale gelmesiyle sürdürülebilir moda anlayışını, moda endüstrisine yerleştirecek gibi görünüyor. En sonunda da moda endüstrisinde; moda markaları, tasarım aşamasından tüketim aşamasına -hatta tüketim sonrası aşamalara- kadar zincirin bütün halkalarında sürdürülebilirlik bilinci ile hareket ediyor olacak.

Beliz Türkmen

Beliz Türkmen

Student Representative at Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore