Bottega Veneta’nın “Yokluk Stratejisi” - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Bottega Veneta’nın “Yokluk Stratejisi”

Bir sabah uyandık ve lüks İtalyan markası Bottega Veneta’nın sosyal medyadan tüm hesaplarını silerek çekildiğini gördük. Rakiplerinin sosyal medyada yer edinmeye çalıştığı bu dönemde neden böyle bir karar aldı? Peki başarılı olacak mı?

Pazarlama araçlarında son yıllarda ciddi değişiklikler olduğunun hepimiz farkındayız. Tüm sektörler geleneksel medyadan, dijital medyaya geçiş eğilimi içindeler. Bu eğilimi, oluşan yeni iş tanımlarından ve ayrılan bütçelerden kolaylıkla görebiliriz. Bu durumu aynı zamanda aşağıdaki görselde dijital medya dendiğinde akla ilk gelen pazarlama araçlarından olan “influencer marketing”e yapılan harcamaların yıllar içindeki artışından da anlayabiliriz. 2015 yılında hepimize yeni gelen hatta belki de anlamlandıramadığımız bu sektöre ayrılan bütçe, her geçen yıl artmış ve artmaya da devam edeceğe benziyor. Çünkü bu sayede, belki de ilk kez, pazarlanan ürünlerle böylesine temas halindeyiz.

Dijital medya, varlığını hepimize ispat ettiğinden beri her marka geleneksel medyada değil burada yer edinmeye çalışıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin de etkisi ile dünyaca ünlü lüks moda markaları da dijital pazarda yerlerini aldı. Bu markalardan biri olan ve bu yeni pazarlama yöntemine hızla adapte olup oldukça iyi kullanan ünlü İtalyan markası Bottega Veneta, bir anda Intagram ve Twitter dahil olmak üzere tüm sosyal medya hesaplarını silerek bize “2021’deyiz, farkında mısınız?” dedirtti.

Daha da şaşırtıcı olan konu ise Bottega Veneta’nın, aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, bir süredir reklam bütçesinin büyük çoğunluğunu sosyal medyaya, özellikle influencer pazarlamasına ayırıyor olması. Sadece bir yıl için ayırdığı bütçenin 8,5 milyar dolar olduğu konuşuluyor. Üstelik yaptığı bu yatırımlar, markanın tanınırlığını daha da arttırmış, onu başarıya ulaştırmıştı.

Geleneksel medya neredeyse yok olmuşken ve gözler tamamen yeni medyanın üzerinde olup bu kadar yatırım alıyorken ünlü markanın bu tutumu akılları karıştırdı. Peki markanın bu radikal kararı vermesinin altında ne yatıyor olabilir? Moda ve pazarlama dünyasının bu konuyla ilgili birkaç öngörüsü var: Bottega Veneta’nın tasarımları, kendi statüsündeki diğer lüks markalara kıyasla daha sade, abartıdan ve gösterişten uzak bir tarzı benimsiyor. Tasarımlarındaki bu tarzı, pazarlama yöntemlerinde de uygulamak istemiş olabilecekleri söyleniyor. Gözden uzak bir tutum benimseyip merak uyandırmayı deniyor olabilirler. Bottega Veneta tasarımlarını, zaten uzun süredir herkesin konuştuğu ünlü isimlerin üstünde gördüğümüz için reklamını sadece müşterileri üzerinden yapma kararı almış olabilir. Bottega Veneta’nın kreatif direktörü olan başarılı tasarımcı Daniel Lee, işin reklam kısmından uzaklaşıp tamamen tasarımlar üzerinde yoğunlaşmayı tercih etmiş olabilir.

Son olarak, birçoğumuzun bildiği üzere ünlü şarkıcılar yeni albümlerini tanıtmadan önce sosyal medya gönderilerini bir süreliğine kaldırır. Bu, hazırlık içinde olduklarının habercisidir ve artık yaygınlaşmış bir stratejidir. Acaba Bottega Veneta, yeni koleksiyonu öncesinde dikkatleri üzerine çekmek için mi böyle bir yola başvurdu yoksa sosyal medyadan çekilerek yeni bir devir mi başlattı? Peki böyle bir dönem içerisindeyken diğer ünlü markalar da açtığı yoldan yürüyecek mi?  Bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Beste Bayrak

Beste Bayrak

Law student at BAU

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore