Amazon Türkiye’ye 1.2 Milyon TL Para Cezası - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Amazon Türkiye’ye 1.2 Milyon TL Para Cezası

Hepimizin bildiği üzere, Amazon, Dünya’nın en büyük internet satış platformlarından biri. Aynı zamanda, alexa.com ve twitch.com gibi birçok büyük internet şirketinin de sahibi olan Amazon’un Türkiye ayağı, kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevzuatları ihlal ettiği gerekçesiyle dava edildi.

Başvurucu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu Kararı’na konu olan ihbar dilekçesinde, Amazon’un site için üyelik oluşturulurken ve alışveriş sırasında öne çıkan reklam ve kampanyalara yönelik açık rıza alınmadığını ve kişisel verilerin işlenmesi sebeplerinin belirtilmediğinin altını çizmekte.

İddialar ise şu yönde; amazon.com’u yalnızca ziyaret eden bir kişinin dahi Gizlilik Bildirimi ve Çerezler Bildirimi içerindeki hükümleri kabul etmiş sayıldığı ve bunun sonucu olarak da elektronik iletişime onay vermiş olduğu kabul ediliyor. Ayrıca, üyelik oluşturmak, alışveriş yapabilmek için zorunlu tutuluyor ve üyelik işlemleri sırasında kullanım ve satıl şartlarının kabulü ile de yine kişinin elektronik iletişime rıza veriyor oluşu söz konusu.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, açık rızanın bir şarta -örneğin burada hizmet şartına- bağlanmasının açık rızayı sakatlayacağı görüşünde. Her ne kadar amazon.com sitesinde verilerin yurtdışına aktarılabileceğini belirtmişse de öncelikle açık rıza alınmış sayılmayacağını ve Kurul’un da izni bulunmadığından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu bakımından bir ihlal söz konusu olduğunu ifade etmiştir.

Veri sorumlusu Amazon cevabında, verilerin mevzuata uygun işlenmesi için Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi metinlerinin sitede sunulmuş olduğunu, yalnızca üyelik kaydı yapan müşteriler ile elektronik iletişim kurulduğunu ve zaten üyelik kaydı olan müşterilerin, üyelik hesabı oluştururken metinleri kabul ettiğini söylemiştir. Bu hususun sipariş verildiği sırada da hatırlatıldığını ve müşterinin elektronik ileti alıp almamak hususunda seçim yapabileceği alanlar olduğunu ve bunu sınırlandırabileceğini söylemiş ve iddiaların dayanaksız olduğu gerekçesiyle başvurunun reddedilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Karara göre:

-Kurul, açık rızaların bireyin önceden otomatik onay verdiğinin kabul edildiği ve kişilere onayı kaldırma imkanı veren (opt-out) sisteme göre değil, bireylerin bilinçli olarak kişisel verilerinin işlenmesine onay verebileceği (opt-in) sisteme göre alınması gerektiği, Amazon’un üyelik oluşturulurken açık rıza almadığı,

-Veri sorumlusu tarafından paylaşılan Gizlilik Bildirimi birçok bilgi içerse de veri işlemeye ilişkin genel bir bilgilendirme niteliğinde olduğunu ifade ederek bu sebeple kişilerin verilerinin işlenmesine yönelik aydınlatma yapıldığı ve açık rıza alındığı anlamına gelmediğini,

-Veri sorumlusunun kişisel verilerin işlenmesini hizmet şartına bağladığı ve bunun mevzuatımıza aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmiştir.

-Verilerin rıza geri alındıktan sonra ne yapılacağının da belirsizliği sebebiyle muğlak olduğu ve bu durumun kanuna aykırı hareket edildiği kanaatini uyandırdığı,

-Yurt dışına veri aktarımında tek imkanın açık rıza olduğunu,

-Aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmediği ve açık rıza alınmadığı kanaatine varılmış ve Amazon’a toplamda 1.200.000,00 TL idari para cezası verilerek sitenin mevzuata uygun hale getirilmesi ve kararın sitelerinde yayımlanmasına karar vermiştir.

İçerik : Hüsna Kübra YEŞİLDAL

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore