Amazon Satıcıların Ürünlerinden Sorumlu Tutulabilir mi? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Amazon Satıcıların Ürünlerinden Sorumlu Tutulabilir mi?

Birçok yer sağlayıcı açısından olduğu gibi Amazon için de satıcıların ürünlerinin ayıplarından ve sebep olduğu zararlardan hukuki olarak sorumlu olup olmayacağı büyük önem taşıyor. Bildiğimiz üzere ise dünya üzerinde birçok hukuk sistemi salt yer sağlayıcı görevi üstlenen web sitelerinin ancak çok istisnai durumlarda hukuki sorumluluğunu kabul etmiş durumdalar. Peki, Amazon gerçekten sadece bir yer sağlayıcı mı, yoksa Amazon kendini rakiplerinden ayrıştıran önemli bir özelliğe mi sahip?

Fulfillment by Amazon ya da kısaltılmış haliyle Amazon FBA, bu sistem sayesinde satıcılar ürünlerini Amazon’un depolarına göndererek, satışlarını buradan gerçekleştiriyorlar ve Amazon gerek depolama, paketleme, ürün nakliyesi gerek ise müşteri iadelerini ve müşteri hizmetlerini yürütüyor ve tüketici üçüncü parti satıcı ile neredeyse hiç iletişime geçmemiş oluyor. 

Dört yıl önce ise Angela Bolger isimli bir tüketicinin Amazon üzerinden bir satıcıdan (Lenoge Technology) aldığı, ödemenin Amazon’a yapıldığı, nakliyenin Amazon’un depolarından gerçekleştiği ve Amazon markalı kutular ile teslim edilen – yani FBA ile listelenmiş- bilgisayar yedek bataryası birkaç ay sonra patlayarak Bolger’ın yaralanmasına ve çeşitli derecelerde yanıklara sebep oldu. Bunun sonucunda da Bolger hem Amazon hem de Lenoge Technology’e kusursuz sorumluk hükümlerine de dayanarak dava açtı. Lenoge, açılan bu davaya cevap vermedi.

Buna karşılık Amazon ise kendisinin ürünün dağıtımını yapmadığı, bu ürünü kendisinin üretmediği ve satmadığı sebebiyle kusursuz sorumluluk kurallarının geçerli olmadığına dayanarak davanın reddini talep etti. Yerel mahkemenin Amazon’un talebini kabul edip lehine karar vermesi üzerine Bolger bu karar karşısında istinafa başvurdu.

California İstinaf Mahkemesi ise esas incelemesi sonucunda verdiği kararda, Amazon’un kendisini tedarik zincirinin merkezi olarak konumlandırdığını, ürünü kendi depolarında stokladığını, ödeme alımını kendi adına gerçekleştirdiğini belirtti. Ayrıca nakliyeyi sağladığını ve her satıştan belirli bir pay aldığını, Lenoge ile Amazon arasındaki ilişkiye bakıldığında Lenoge’ nin tüketici bilgisine ulaşımının limitli olduğunu ve ancak Amazon aracılığı ile tüketici ile iletişim kurabildiğine dayanarak Amazon’un sorumluluktan kurtulmasının mümkün olmadığını, Amazon’u nasıl nitelendirildiğimizden bağımsız olarak -satıcı/dağıtımcı/yer sağlayıcı- ve ürünü tüketiciye ulaştıran organizmanın tam ekseninde yer Amazon’un yürürlükteki kusursuz sorumluluk hükümleri çerçevesinde sorumlu tutulması gerektiğine hükmetti.

Bunun sonucunda bir Amazon sözcüsü ise bu dava hakkında yaptığı konuşmada, “Bu kararın California hukuk kuralları ile çeliştiğini ve yanlış olduğunu, ülke genelinde de yer sağlayıcılarının, satıcıların kendileri üretmediği ve satmadığı ürünlerinden sorumlu tutulmasının mümkün olmadığını” belirterek kararı California Temyiz Mahkemesine götüreceklerini açıkladı.

Sizce bu davanın sonucunda ne gibi bir kesin karar bizi bekliyor? Amazon’un karşı karşıya olduğu birçok ülkede benzer sebeplerle görülen çeşitli davalar söz konusu, California istinaf mahkemesinin bu kararı görülen davaların gidişatını etkiler mi?

İçerik: Ata Öküzcüoğlu

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore