Alternatifleri Mevcutken Neden Hayvan Derisi? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Alternatifleri Mevcutken Neden Hayvan Derisi?

Hayatını bir deney tavşanı olarak sürdüren Ralph’ın kendi hayatını etkileyici bir şekilde anlattığı video “Save Ralph” eminim izleyen herkesi çok etkiledi. Peki bu video tüketim alışkanlıklarımızın değişmesini gerçekten sağladı mı yoksa her zamanki gibi sosyal medya hesaplarımızda tepki göstermekle mi kaldık? Her ne kadar bir kesim gösterdiği tepkiyi tüketim alışkanlıklarına yansıtmasa da son yıllarda bu konuda artan farkındalık sayesinde hem insanların tercihleri hem de markaların bu tercihler doğrultusunda kullandığı yöntemler ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor. Aynı olumlu gelişmelere markaların artık gerçek kürk ve hayvan derisi yerine sahte kürk ve alternatifleri tercih etmeye başlamalarında da rastlıyoruz. Geçtiğimiz aylarda yazmış olduğum “Kürk Karşıtı Hareketlerin Modaya Yansıması” başlıklı haber yazısında PETA’nın başlattığı kampanyalar ve farkındalık çalışmalarının da etkisiyle birçok ünlü markanın gerçek kürk kullanmayı bıraktığından bahsetmiştim. İnsanlardaki bu farkındalık ve alternatif arayışı sayesinde vegan deri de moda dünyasında daha fazla yer edinmeye başladı. Gelin, Söğüt Atilla’nın “Ralph’ı Kurtarmaya Değmez Mi?” başlıklı haber yazısında değindiği alternatif deriler hakkında daha fazla bilgi edinelim, sonra da bunların moda hukukuna nasıl yansıdığına bakalım!

Öncelikle dikkat edilmesi gereken bir husus vegan derinin her zaman “daha sürdürülebilir” olanı vadetmediğine ilişkin. Bazı vegan ürünler ne yazık ki fosil yakıtlardan elde edilen sentetiklerle yapılıyor ve çevreye zararları oldukça fazla. Fakat umutsuzluğa kapılmaya gerek yok çünkü bitki ve mantarlardan elde edilen hayvan ve çevre dostu deri alternatifleri gittikçe artmaya başladı. Duyduğunuzda çok şaşıracağınız sürdürülebilir vegan derilerin bazılarını sizler için derledik.

1. Deriye Alternatif Ananas Yaprakları

Her şey deri uzmanı Carmen Hijosa’nın Filipinler ziyareti ile başladı: Ülkede yoğun olarak ananas üretildiği ve ananas yapraklarının atık olarak çürüyüp gittiğini fark eden Hijosa’nın aklına, bu yapraklarla bitkisel bazlı deri alternatifi üretilebileceği fikri geldi. Ananas Anam Ltd.’yi kuran Hijosa, Pinatex markası ile vegan deri üretimine başlayarak bu fikrini gerçeğe dönüştürdü. Ananas yapraklarının yapısındaki liflerin ayrıştırılmasıyla elde edilen vegan deri, güçlü ve esnek yapısıyla harika bir deri alternatifi ve şu an ayakkabılarda, giysilerde ve mobilya üretiminde kullanılabiliyor. Puma, Camper ve Hugo Boss ayakkabılarında Pinatex kullanan ünlü markalar arasında.

2. Mantar Bazlı Sürdürülebilir Deri

Bir diğer alternatif ise sürdürülebilir, güçlü, esnek ve suya dayanıklı yapısıyla mantarlar! Mantarın toprak altında kalan kısmındaki miselyum yapısından elde edilen deriler, sıfır karbon salınımı ve toprağa tekrar karışabilme özellikleriyle hayvan dostu olmasının yanı sıra çevre dostu bir alternatif olarak da karşımıza çıkıyor. Mylo Driver Bag miselinden üretilen bir malzeme ile deri görünümü ve hissi veren çantalar üretiyor.

3. Üzümden Şarap, Atığından “Wineleather”

Her yıl üretilen 26 milyar litre şaraptan 6,5 milyar litre atık çıktığını biliyor muydunuz? Bu atıklar üzüm sapları, kabukları ve tohumlarından oluşuyor. Pangaia isimli şirket, bu atıkları kullanarak vegan ve sürdürülebilir deri üretmeye başladı. Üzümden ürettikleri spor ayakkabı ile vegan ve çevre dostu alternatiflere bir yenisini ekleyen şirket, istendiğinde hayvan derisine alternatif birçok seçenek olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

4. Hindistan Cevizi Suyunun Deriye Dönüşme Yolculuğu

Susmith Suseelan ve Zuzana Gombosva isimli iki tasarımcı bakteriyel selülozdan yapılan Malai isimli tamamen vegan bir deri geliştirdi. Bu bakteriyel selülozun kaynağı ise hindistan cevizi suyu!

5. Elma Atıkları Deriye Dönüşüyor!

Elma endüstrisindeki atıkların değerlendirilmesiyle elde edilen elma lifleri, deri yapımında kullanılıyor. Womsh’un ayakkabıları ve Oliver Co.’nun cüzdanları elma derisi kullanılarak yapılıyor!

6. Deri Ayakkabılar Çok Havalı, Tabi Eğer Zeytindense!

Zeytin ağacı yapraklarından “Islak Yeşil Metodu” ile deri üretildiğini biz de yeni öğrendik! Bu metodun patentini alan Natural Leather Company, Avrupa’da her yıl yaklaşık 12 milyon zeytin ağacının hasadından sonra, hasatların %10’u ağırlığında atık ortaya çıktığını belirtti. Bu atıkların değerlendirilmesiyle elde edilen deriye Thies markasının ayakkabılarında rastlıyoruz. Bir başka güzel haber de Türkiye’den! Dünya’nın en başarılı genç girişimcilerinden biri olarak gösterilen ve zeytin çekirdeğinden biyoplastik üreten Biolive şirketinin kurucusu Duygu Yılmaz, dünya markaları için bitkisel deri de üretiyor.

7. Kaktüslerin Dikeni Batmıyor, Yaprakları Deri Oluyor

“Kaktüs yapraklarından deri mi? Hadi canım!” dediğinizi duyar gibiyim. Meksikalı iki girişimci Adrian Lopez Velarde ve Marte Cazarez kaktüs yapraklarını kullanarak mobilyalarda, kıyafetlerde ve arabalarda kullanılabilen vegan bir deri üretti. Bu deriyi cüzdan ve ayakkabılarda kullanan iki girişimcinin “Desserto” isimli markası bulunmakta.

Biraz Da Moda Hukuku

Yukarıda değindiğimiz alternatifler, hayvan ve çevre dostu deri alternatifleri arasından sadece birkaç tanesi. Her geçen gün artan farkındalıkla beraber, bu konudaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan buluşlar ve bu buluşlara verilen isimlerin korunmasında da patent ve marka hukuku devreye giriyor. Örneğin, ananas yapraklarını kullanarak ürettiği deri üzerinde patent hakkını elde eden Ananas Anam Ltd. PINATEX ismi üzerinde de marka hakkına sahip.

Son olarak, dünyada hayvan ve çevre dostu deri alternatiflerinin gittikçe çoğalması ve bu konuda farkındalığın artması çok sevindirici gelişmeler olsa da ne yazık ki bir kesim hala bu konuya karşı çok duyarsız. Peki ya siz hangi taraftasınız? Bu yazıyı okuduktan ve bunca alternatiften haberdar olduktan sonra tüketim alışkanlıklarında değişim yapacak olan tarafta mı, yoksa “Hayvanlar insanlar için varlar.” diyen zihniyeti savunmaya devam eden tarafta mı?

Ülkü Özkürkçü

Ülkü Özkürkçü

Managing Editor at I Law Fashion Online Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore