Air Jordan Davasında Son Dans - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Air Jordan Davasında Son Dans

Michael Jordan’ı anlatan “The Last Dance” isimli belgesel, nisan ayının son haftasında Netflix üzerinden izleyicisiyle buluştu. Belgesel yayınlandıktan sonra, ülkemizde ilk 10’a girmeyi başaran yapımlar arasında yerini aldı. Michael Jordan’ın tüm kariyer hayatını ele alan ve 6 kez şampiyonluk yaşadığı Chicago Bulls’un 1997-1998 sezonuna odaklanan yapım, yayınlanan her yeni bölümüyle yeni bir rekora imza attı. 

Michael Jordan denilince ilk aklınıza gelen şey kuşkusuz : Air Jordan. Basketbolda en çok tercih edilen ayakkabı modeli, zamanla Michael Jordan ile o kadar bütünleşti ki ; Jordan basketbol kariyerini sonlandırdığında bile modeller onun ismiyle üretilmeye devam etti.

Peki klasikleşen bu ayakkabının arkasında dev bir hikayenin yattığını biliyor muydunuz?

Air Jordan’ın ilk mimarlarından olan Frank Rudy aslında bir uçak mühendisiydi. En yakın arkadaşı Bob Bogert ile en büyük hayallerinden biri kayak ayakkabısı tasarlamaktı, bu amaçla kolları sıvayan ikili bir şirket ile anlaştıktan sonra ayakkabının üretimine başladı.

Modelin patenleri alındı, seri üretime geçilmek için hazırlardı ta ki, şirket iflas edene kadar. Bu olayla beraber bütün hayalleri suya düşen Frank Rudy ve Bob Bogert asla pes etmedi ve yeni bir ayakkabı modeli üzerine çalışmaya başladı.

Yeni modellerini tam piyasaya sürmek üzerelerdi ki, bu seferde 1974 yılındaki petrol krizi onları vurdu. Bu ikilinin ikinci hayal kırıklığıydı, her ne olursa olsun içlerindeki tasarım arzusu hiçbir zaman sönmeyen Bogert ve Rudy yeni modelleri için onları destekleyecek bir şirkete ihtiyaç duyuyordu. Kim olabilirdi, ardı sıra kapanan markalar arasında kim hayatta kalabilirdi, kim krizden sağ çıkabilirdi? 

Bu sorular onları bir bir kemirirken, o dönem ismini duyurmaya başlayan Adidas ile görüşmeler başladı fakat sonuç pekte istenilen gibi olmadı bunun üzerine Nike’a teklif götürüldü başta bu olaya çok sıcak bakmayan marka, işin sonunda ayakkabıyı üretmeye karar verdi. Karar verdi de, peki tasarlanan modeli kim tanıtacaktı? 

O dönemin yükselen yıldızlarına şöyle bir bakıldığında, ismi tahmin etmek zor değildi. Çünkü, bu isim Michael Jordan’dan başkası olamazdı. Ancak ortada bir takım sorunlar vardı. Mesela, Michael Jordan modeli hiç beğenmedi, o başından beri bir Adidas hayranıydı öyle ki, görüşmeler esnasında Nike’ın teklifinden daha azına Adidas ile anlaşmaya hazır olduğunu bile belirtti. 

Jordan, sonunda isteksiz bir şekilde Nike ile çalışmayı kabul etti, ayakkabının üretimine başlandı. Modelin ismi de “Air Jordan” oldu. Air Jordan sadece ilk senesinde tam 100 milyon dolarlık satış yaptı ve piyasaları altüst etti. Fakat bu modelin piyasaya sunulması, beraberinde birçok hukuki süreci getirdi bunlardan en belirgini ise Jordan’ın yaklaşık sekiz yıldır “Air Jordan” ismini korumak adına sürdürdüğü davasıydı. Bu dava, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı bakalım mahkeme kimin lehine karar verdi?

Sol: Air Jordan // Sağ : Qiaodan Sports

Her şey, 2000 yılında Çin’de kurulan spor markası Qiaodan Sports’un NBA’in yaşayan efsanesinin markası “Air Jordan” ın Çince ismini izinsiz olarak kullanmasıyla başladı. Bunun üzerine  Michael Jordan, söz konusu spor markasına kendi ismi ve imajını kanunsuz şekilde kullandığı gerekçesiyle yaklaşık 8 milyon dolarlık bir tazminat davası açtı. Michael Jordan isim hakkını yalnızca Air Jordan markası için Nike firmasına vermişti ve bu benzerlik tüketici nezdinde kafa karışıklığı yaratarak Air Jordan markası adına sıkıntılar doğuruyordu. 

Jordan’ın bu hamlesinden sonra Qiaodan Sports, markalarını zedelediği iddiasıyla NBA yıldızına 8 milyon dolarlık tazminat davası açtığını bildirdi ve Jordan’ın zedeleyici söz ve eylemlerine son vererek özür dilemesini talep etti.

Yıllar süren davada 2015 yılına geldiğimizde, mahkeme Jordan isminin sıradan bir Amerikan soy ismi olduğu ve doğrudan Michael Jordan’ı akla getirmediğini belirterek delil yetersizliğini öne sürdü ve Qiaodan Sports lehine karar verdi. 

Michael Jordan, 8 yıllık dava süresince farklı aşamalarda davayı kaybetmesine rağmen verdiği hukuki mücadeleden vazgeçmedi. NBA efsanesi tam 5 sene sonra yani 2020 yılında, kazanan taraf olarak 8 sene süren ticari marka anlaşmazlığına son noktayı koydu.

Mahkeme, “Qiao Dan” yani “Jordan” teriminin basketbolcuyla güçlü bir bağlantısı olduğunu ve Çinli spor markasının Michael Jordan’ın ismini ihlal ettiğini belirterek nihayet Jordan’ın lehine karar verdi. Mahkeme, spor markasının ‘’Qiaodan’’ ticari markasının iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

İçerik : Zülal AYYÜCE

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore