5 Milyon Dolarlık Tanıtım Mesajı Davası - I LAW FASHION
Yukarı

5 Milyon Dolarlık Tanıtım Mesajı Davası

2006 yılında Sophia Amoruso, San Fransisco’da eBay hesabıyla vintage kıyafetler satmaya başlar ve para kazanmaya çalışır. Böylelikle zamanla 60 ülkede 550.000’den fazla müşteriye ulaşırken, 2012 yılında “Dünyanın en hızlı büyüyen perakende markası’’ unvanını alarak Nasty Gal’a dönüşür.

Amanda Defranks, geçen ayın sonlarında Florida Federal Mahkemesi’ne yaptığı şikayette, Nasty Gal’ın “binlerce tüketiciye rızaları olmadan tanıtım mesajı gönderdiğini” iddia etti.

Tüketicinin yazılı izni olmadan gönderilen mesajlar TCPA (Tüketiciyi Koruma Yasası) ihlal ederek, markanın itibarına zarar veriyor ve Tüketici Verilerinin Gizliliği Yasası’nı görmezden geliyor.

Defranks’ın şikayetine, 24 Mayıs 2019 ve 27 Mayıs 2019’da Nasty Gal’den telemarketing metin mesajları aldığını söyleyerek davayı destekledi. Ayrıca, metinlerin otomatik bir arama sistemi (ATDS) kullanılarak gönderildiğini savundu.

Defranks, Nasty Gal’in TCPA’yı ”bilerek ve/veya isteyerek” ihlal ettiğini öne sürdü ve markadan 5 milyon dolardan fazla tazminat ödemesini talep etti.

Birçok metin mesajı reklam vereni, binlerce insana hızlı bir şekilde ulaşmak için teknolojiden yararlanarak TCPA (Tüketiciyi Koruma Yasası) ihlal etti ve bu nedenle çeşitli davalarla karşı karşıya kaldı. Hatırlarsanız bu yılın başlarında, Hot Topic müşterileri, perakendeciden istenmeyen tanıtım metin mesajları aldıklarıyla ilgili markaya, 2.9 milyon dolarlık bir dava açmıştı.


İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore