14 Yıllık İşbirliği Son Bulma Tehlikesinde - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

14 Yıllık İşbirliği Son Bulma Tehlikesinde

2006 yılında başlayan Sephora ve JCPenney ortaklığı son bulma tehlikesi ile karşı karşıya.

14 yılı aşkın süredir devam eden birliktelikte yaşananlara hukuki açıdan kısaca göz atalım.

2006 yılında ilk Sephora mağazasının bir Penney mağazasının içinde açılmasıyla Sephora – JCP işbirliği başlamış oldu ve bu yeni işbirliği ‘’SiJCP’’ olarak anıldı.

SiJCP (Sephora inside JCPenney), Rihanna’nın Fenty Beauty marka ürünlerinden Drunk Elephant’ın cilt bakım serilerine kadar seçilmiş parfüm, makyaj, saç ve cilt bakım ürünleri ile dolu mini Sephora mağazaları bulabileceğiniz bir güzellik zinciri.

Sonraki yıllarda ikili her iki taraf için de aslında oldukça kazançlı olan bir anlaşmaya imza atarak işbirliğini hukuki bir zemine oturttu. Sephora bu sayede büyük masraflar harcamadan küçük yerleşkelerdeki tüketicilere dahi ulaşmayı başardı. Öte yandan Penney de bu işten oldukça kazanç elde etti.

İkili arasındaki uyuşmazlık ise Sephora’nın Penney mağazalarından çekilmek istemesiyle başladı.

Pandeminin başlamasından önce bile ekonomik sıkıntılar yaşayan JCP, Sephora’nın mağazalarından çekilmesini önlemek amacıyla mahkemeye başvurdu ve geçici ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep etti.

Eyalet mahkemesinin Penney’in mağazalarında Sephora dükkanlarını yeniden açmasına izin verecek geçici bir tedbir kararı vermesinin ardından Sephora konuyu federal mahkemeye taşıyarak karşı dava açtı.

2009’dan beri yürürlükte olan mevcut sözleşmenin Nisan 2021’de son bulmasını isteyen Sephora, Penney sözleşme süresini kısaltmayı kabul etmedikçe 600’den fazla Sephora mağazasını Penney mağazalarında yeniden açmak istemediğini belirtti.

Penney ise Sephora’nın sözleşmeyi süresinden önce feshetme hakkının olmadığını ve tek güzellik ortağı olan Sephora yerine makul sürede yeni bir ortak bulamayacağını bunun da işine ciddi boyutta zarar vereceğini öne sürdü.

Penney, ‘’Tahkim hükmünü içeren sözleşme yoluyla çalışmak yerine Sephora, bir salgının ortasında tarafların 14 yıllık ilişkisini tek taraflı olarak sonlandırmaya çalışıyor.’’ dedi.

Sephora, “Bu ani ve talihsiz bir gelişme olsa da, tartışmalara devam etmeyi ve hem Sephora hem de JC Penney için dostane bir anlaşmaya varmayı umut ediyoruz,” dedi.

14 yılı aşkın süredir işbirliği içinde olan ikili geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada aralarında hukuki ihtilafı sona erdirdiklerini ve kaldıkları yerden beraber çalışmaya devam edeceklerini duyurdular. Bu doğrultuda aralarındaki ortak girişim anlaşması üzerinde karşılıklı fayda sağlayacak şekilde iyileştirme yaptılar. JCP, Sephora’ya karşı açtığı davasından da vazgeçti ve böylece ikili arasındaki dava 7 Mayıs’ta resmen son buldu.

İkili aralarındaki hukuki sorunları çözüme kavuşturmuş olsalar da Reuters’in bildirdiği üzere JCPenney önümüzdeki günlerde iflas başvurusu yapmayı planlıyor. Pandeminin etkisiyle meydana gelen ekonomik kriz halinden en çok etkilenen sektörlerden biri de modadan sonra kozmetik ve güzellik sektörü olduğunu belirtmek gerek.

İçerik: Sena DURU

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore